IHLP5050FDER3R3M01
DigiKey Part Number
541-1034-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-1034-1-ND - Cut Tape (CT)
541-1034-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP5050FDER3R3M01
Description
FIXED IND 3.3UH 18A 6.8 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Molded Inductor 18 A 6.8mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
IHLP5050FDER3R3M01 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
35A
DC Resistance (DCR)
6.8mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.520" L x 0.508" W (13.20mm x 12.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)