IWTX50R0DZEB6R3KF1
DigiKey Part Number
541-IWTX50R0DZEB6R3KF1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IWTX50R0DZEB6R3KF1
Description
WIRELESS CHARGING TRANSMIT COIL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Coil, 1 Layer 6.3µH Wireless Charging Coil Transmitter 25mOhm Max
Category
Tolerance
±10%
Manufacturer
Vishay Dale
DC Resistance (DCR)
25mOhm Max
Packaging
Tray
Q @ Freq
90 @ 100kHz
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
10A
Function
Transmitter
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
1 Coil, 1 Layer
Size / Dimension
1.97" Dia x 0.16" H (50.0mm x 4.0mm)
Inductance
6.3µH