NS02B500R0FE12
DigiKey Part Number
541-NS02B500R0FE12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NS02B500R0FE12
Description
NS-2B 500 1% E12 E3
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 Ohms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Non-Inductive Wirewound
Category
Composition
Mfr
Features
Non-Inductive
Series
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 250°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)