TNPW040261K9BEED
DigiKey Part Number
541-2154-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-2154-1-ND - Cut Tape (CT)
541-2154-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TNPW040261K9BEED
Description
RES 61.9K OHM 0.1% 0.13W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
61.9 kOhms ±0.1% 0.13W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
TNPW040261K9BEED Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)