AZ23C5V1-E3-08
DigiKey Part Number
112-AZ23C5V1-E3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-AZ23C5V1-E3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-AZ23C5V1-E3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ23C5V1-E3-08
Description
DIODE ZENER ARRAY 5.1V SOT-23-3
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 5.1 V 300 mW ±5% SOT-23-3
Category
Power - Max
300 mW
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 800 mV
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
5.1 V
Tolerance
±5%