Image for BZG03C270-M3-08 is not available
BZG03C270-M3-08
DigiKey Part Number
BZG03C270-M3-08GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZG03C270-M3-08GICT-ND - Cut Tape (CT)
BZG03C270-M3-08GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG03C270-M3-08
Description
DIODE ZENER 270V 1.25W DO214AC
Detailed Description
Zener Diode 270 V 1.25 W ±7.04% Surface Mount DO-214AC (SMA)
EDA/CAD Models
BZG03C270-M3-08 Models
Impedance (Max) (Zzt)
1000 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 200 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 500 mA
Operating Temperature
150°C (TJ)
Tolerance
±7.04%
Power - Max
1.25 W