VS-15ETH06FP-N3
DigiKey Part Number
VS-15ETH06FP-N3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-15ETH06FP-N3
Description
DIODE STANDARD 600V 15A TO2202
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 15A Through Hole TO-220-2 Full Pack
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VS-15ETH06FP-N3 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
29 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
40 µA @ 600 V
Packaging
Tube
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-220-2 Full Pack
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
15A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.2 V @ 15 A