VS-E4TU2006FP-N3
DigiKey Part Number
VS-E4TU2006FP-N3GI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-E4TU2006FP-N3
Description
DIODE STANDARD 600V 20A TO2202
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 20A Through Hole TO-220-2 Full Pack
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
61 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
15 µA @ 600 V
Packaging
Tube
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-220-2 Full Pack
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
20A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.63 V @ 20 A