AVE030020E20R0KE
DigiKey Part Number
AVE300-20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVE030020E20R0KE
Description
ADJ PWR RES 20 OHM 300W CHAS MT
Detailed Description
20 Ohms 300 W Slide Adjustable Power Resistor Chassis Mount 1.126" OD, 0.748" ID (28.60mm x 19.00mm) 8.500" (215.90mm) Length
Category
Tolerance
±10%
Diameter
1.126" OD, 0.748" ID (28.60mm x 19.00mm)
Length
8.500" (215.90mm)
Resistance
20 Ohms
Power (Watts)
300 W