FVT10006E5R000JE
FVT10006E5R000JE
FVT10006E5R000JE
DigiKey Part Number
FVT100-5.0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FVT10006E5R000JE
Description
RES CHAS MNT 5 OHM 5% 100W
Detailed Description
5 Ohms ±5% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Resistance
5 Ohms
Size / Dimension
0.750" Dia x 6.500" L (19.05mm x 165.10mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
100W