T55D475M063C0100
DigiKey Part Number
3581-T55D475M063C0100TR-ND - Tape & Reel (TR)
3581-T55D475M063C0100CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T55D475M063C0100
Description
CAP TANT POLY 4.7UF 63V 2917
Detailed Description
4.7 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 63 V 2917 (7343 Metric) 100mOhm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Vishay Polytech
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
4.7 µF
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
63 V