T73YE501KT20
DigiKey Part Number
716-T73YE501KT20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T73YE501KT20
Description
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
500 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
500 Ohms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.276" x 0.260" Face (7.00mm x 6.60mm)
Tolerance
±10%