SIHB16N50C-E3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 0
Unit Price: ₱197.84893
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
Unit Price: ₱208.86170
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 957
STMicroelectronics
N-Channel 500 V 16A (Tc) 250W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
TO-263-3
SIHB16N50C-E3
DigiKey Part Number
742-SIHB16N50C-E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHB16N50C-E3
Description
MOSFET N-CH 500V 16A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
68 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1900 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
250W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
380mOhm @ 8A, 10V