SUM110P04-05-E3
DigiKey Part Number
SUM110P04-05-E3TR-ND - Tape & Reel (TR)
SUM110P04-05-E3CT-ND - Cut Tape (CT)
SUM110P04-05-E3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SUM110P04-05-E3
Description
MOSFET P-CH 40V 110A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 40 V 110A (Tc) 15W (Ta), 375W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SUM110P04-05-E3 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
280 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
11300 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
15W (Ta), 375W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5mOhm @ 20A, 10V