534B1501JC
534B1501JC
534B1501JC
DigiKey Part Number
534B1501JC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
534B1501JC
Description
POT 500 OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
46 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 10.0 Turns Wirewound 2W Solder Lug
Manufacturer
Vishay Spectrol
Temperature Coefficient
20ppm/°C
Packaging
Bulk
Resistance (Ohms)
500
Tolerance
±5%
Actuator Length
0.812" (20.63mm)
Power (Watts)
2W
Actuator Diameter
0.2497" (6.34mm)
Size - Body
Round - 0.875" Dia (22.23mm)