T55D477M004C0015
DigiKey Part Number
718-T55D477M004C0015TR-ND - Tape & Reel (TR)
718-T55D477M004C0015CT-ND - Cut Tape (CT)
718-T55D477M004C0015DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T55D477M004C0015
Description
T55D477M004C0015
Detailed Description
470 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 4 V 2917 (7343 Metric) 15mOhm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Vishay Sprague
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
470 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Voltage - Rated
4 V