VJ0402D0R2VXCAJ
DigiKey Part Number
720-VJ0402D0R2VXCAJTR-ND - Tape & Reel (TR)
720-VJ0402D0R2VXCAJCT-ND - Cut Tape (CT)
720-VJ0402D0R2VXCAJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0402D0R2VXCAJ
Description
CAP CER 0.2PF 200V C0G/NP0 0402
Detailed Description
0.2 pF ±0.05pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
VJ0402D0R2VXCAJ Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Tolerance
±0.05pF
Thickness (Max)
0.024" (0.61mm)