CMD17-21SRC/TR8
DigiKey Part Number
L62411TR-ND - Tape & Reel (TR)
L62411CT-ND - Cut Tape (CT)
L62411DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMD17-21SRC/TR8
Description
LED RED CLEAR 0805 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red LED Indication - Discrete 1.7V 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CMD17-21SRC/TR8 Models
Category
Lens Size
1.40mm x 1.25mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.7V
Series
Current - Test
20mA
Digi-Reel®
Viewing Angle
140°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Peak
660nm
Configuration
Standard
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Lens Color
Colorless
Supplier Device Package
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
2.00mm L x 1.25mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
1.20mm