PT-SMT12-0340-SK | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PT-SMT12-0340-SK |
Description | PIEZO TRANSDUCER SMT 12MM 3V 4.0 |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Buzzers Transducer, Externally Driven Piezo 3 V 5mA 4kHz 75dB @ 3V, 10cm Surface Mount Solder Pads |
Datasheet | Datasheet |
Category | Technology Piezo |
Manufacturer Visual Communications Company - VCC | Operating Mode Single Tone |
Series | Sound Pressure Level (SPL) 75dB @ 3V, 10cm |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Supply 5mA |
Part Status Active | Port Location Top |
Driver Circuitry Transducer, Externally Driven | Operating Temperature -20°C ~ 70°C |
Input Type Zero-Peak Signal | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Rated 3 V | Termination Solder Pads |
Voltage Range 1 ~ 25V | Size / Dimension 0.480" L x 0.480" W (12.20mm x 12.20mm) |
Frequency 4kHz | Height - Seated (Max) 0.126" (3.20mm) |