155124RV73200
DigiKey Part Number
732-11416-2-ND - Tape & Reel (TR)
732-11416-1-ND - Cut Tape (CT)
732-11416-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
155124RV73200
Description
LED GREEN/RED CLEAR 2SMD R/A
Detailed Description
Green, Red 571nm Green, 624nm Red LED Indication - Discrete 2.1V Green, 2V Red 2-SMD, Side View
EDA/CAD Models
155124RV73200 Models
Category
Lens Size
2.20mm x 1.00mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V Green, 2V Red
Series
Current - Test
20mA Green, 20mA Red
Viewing Angle
120°
Configuration
Common Anode
Wavelength - Peak
573nm Green, 632nm Red
Package / Case
2-SMD, Side View
Size / Dimension
3.20mm L x 1.50mm W
Height (Max)
1.00mm