890303326009CS
DigiKey Part Number
732-11846-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
890303326009CS
Description
CAP FILM 0.47UF 5% 630VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF Film Capacitor 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
890303326009CS Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
46.32 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
1.024" L x 0.354" W (26.00mm x 9.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.748" (19.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - DC
630V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)