890324026003CS
DigiKey Part Number
732-5808-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
890324026003CS
Description
CAP FILM 0.22UF 10% 275VAC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 275V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
890324026003CS Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.610" (15.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
275V