890334025006CS | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 732-5742-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 890334025006CS |
Description | CAP FILM 0.033UF 10% 310VAC RAD |
Manufacturer Standard Lead Time | 32 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.033 µF Film Capacitor 310V Polypropylene (PP), Metallized Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 890334025006CS Models |
Category | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Mfr | Mounting Type Through Hole |
Series | Package / Case |
Packaging Bulk | Size / Dimension 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm) |
Part Status Active | Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm) |
Capacitance | Termination PC Pins |
Tolerance ±10% | Lead Spacing 0.591" (15.00mm) |
Voltage Rating - AC 310V | Applications EMI, RFI Suppression |