890414026007CS
DigiKey Part Number
732-890414026007CS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
890414026007CS
Description
WCAP-FTXH THB X2 FILM CAPACITORS
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
890414026007CS Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Tray
Size / Dimension
1.024" L x 0.433" W (26.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)
0.803" (20.40mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
310V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V