SMAJ14CA
DigiKey Part Number
732-SMAJ14CATR-ND - Tape & Reel (TR)
732-SMAJ14CACT-ND - Cut Tape (CT)
732-SMAJ14CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ14CA
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
23.2V Clamp 17.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMAJ14CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23.2V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.2A
Series
Power - Peak Pulse
400W
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
14V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)
16.4V (Typ)