TEC-40-33-127
DigiKey Part Number
345-1735-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEC-40-33-127
Description
PELTIER TEC 40X40X3.3MM 8.5A
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TEC (Thermoelectric Cooler) 72.0W @ 27°C 8.5 A 90°C
Category
Height
3.30mm
Manufacturer
Wakefield Thermal Solutions
Number of Stages
1
Series
Current - Max
8.5 A
Packaging
Bulk
Voltage - Max
15.4 V
Part Status
Active
Resistance
1.66 Ohms
Type
TEC (Thermoelectric Cooler)
Operating Temperature
90°C
Size / Dimension
Square - 40.00mm L x 40.00mm W
Features
Lead Wires, Sealed - Silicone RTV
Qmax @ Th
72.0W @ 27°C
Base Product Number
Delta Tmax @ Th
68°C @ 27°C