17EBH044SAA110
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
17EBH044SAA110
DigiKey Part Number
17EBH044SAA110-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
17EBH044SAA110
Description
CONN D-SUB HD RCPT 44P R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
17EBH044SAA110 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
3
Color
Black
Mounting Type
Contact Form
Stamped
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) High Density
Dielectric Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Contact Type
Signal
Contact Material
Copper Alloy
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C