17EHD044SAM232 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 13
Unit Price: ₱1,063.56000
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 11
Unit Price: ₱870.03000
Datasheet
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 1,080
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 1,536
NorComp Inc.
In Stock: 98
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
17EHD044SAM232
DigiKey Part Number
17EHD044SAM232-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
17EHD044SAM232
Description
CONN D-SUB HD RCPT 44P VERT SLDR
Detailed Description
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Features
Board Lock
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) High Density
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C