HCM1A1305V2-8R2-R | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 283-HCM1A1305V2-8R2-RTR-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | HCM1A1305V2-8R2-R |
Description | FIXED IND 8.2UH 7.5A 18.5 MOHM |
Customer Reference | |
Detailed Description | 8.2 µH Shielded Inductor 7.5 A 18.5mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
Category | Shielding Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 18.5mOhm Max |
Series | Frequency - Self Resonant 9MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) | Ratings AEC-Q200 |
Part Status Obsolete | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Material - Core | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Inductance | Mounting Type Surface Mount |
Tolerance ±20% | Package / Case Nonstandard |
Current Rating (Amps) | Size / Dimension 0.530" L x 0.496" W (13.45mm x 12.60mm) |
Current - Saturation (Isat) 13A | Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm) |