SEK330M063ST
DigiKey Part Number
338-1714-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEK330M063ST
Description
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4.02Ohm 2000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
63 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.02Ohm