281-3212-ND
281-3212-ND
DigiKey Part Number
281-3212-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.81MM
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Current - UL
10 A
Manufacturer
Weidmüller
Voltage - UL
300 V
Series
Wire Gauge or Range - AWG
16-28 AWG
Packaging
Bulk
Wire Gauge or Range - mm²
0.2-1.5mm²
Part Status
Active
Color
Black
Type
Plug, Female Sockets
Operating Temperature
-50°C ~ 120°C
Number of Positions
6
Contact Mating Finish
Tin
Positions Per Level
6
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Levels
1
Ingress Protection
IP20
Pitch
0.150" (3.81mm)
Screw Size
M2
Plug Wire Entry
180°
Torque - Screw
0.2-0.25 Nm (1.7-2.2 Lb-In)
Termination Style
Screw - Clamping Yoke (Tension Sleeve)
Wire Strip Length
7mm
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Contact Material
Copper Alloy
Current - IEC
17.5A
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Voltage - IEC
320 V
Insulation Height
0.437" (11.10mm)