MKP4F031003C00KSSD
DigiKey Part Number
1928-1539-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKP4F031003C00KSSD
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MKP4F031003C00KSSD Models
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - DC
250V