MKP4J024702F00KSSD
DigiKey Part Number
1928-1572-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKP4J024702F00KSSD
Description
CAP FILM 0.047UF 10% 630VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.047 µF Film Capacitor 280V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MKP4J024702F00KSSD Models
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.406" L x 0.224" W (10.30mm x 5.70mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
280V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
630V