150283FS73103
DigiKey Part Number
732-150283FS73103TR-ND - Tape & Reel (TR)
732-150283FS73103CT-ND - Cut Tape (CT)
732-150283FS73103DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
150283FS73103
Description
LED IR 730NM 3528
Detailed Description
Infrared (IR) Emitter 730nm 2.2V 150mA 90mW/sr @ 150mA 120° 1411 (3528 Metric)
EDA/CAD Models
150283FS73103 Models
Category
Wavelength
730nm
Manufacturer
Würth Elektronik
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.2V
Digi-Reel®
Orientation
Top View
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Infrared (IR)
Mounting Type
Surface Mount
Current - DC Forward (If) (Max)
150mA
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Radiant Intensity (Ie) Min @ If
90mW/sr @ 150mA