150283GS73103 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 150283GS73103 |
Description | LED GREEN CLEAR 3528 SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Green 522nm LED Indication - Discrete 3V 1411 (3528 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 150283GS73103 Models |
Category | Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3V |
Mfr | Current - Test 150mA |
Series | Viewing Angle 120° |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type |
Part Status Active | Wavelength - Dominant |
Color | Wavelength - Peak 517nm |
Configuration Independent | Package / Case 1411 (3528 Metric) |
Lens Color Colorless | Supplier Device Package |
Lens Transparency Clear | Size / Dimension 3.50mm L x 2.80mm W |
Lens Style Oval with Flat Top | Height (Max) 0.85mm |