150283RS73103
DigiKey Part Number
732-150283RS73103TR-ND - Tape & Reel (TR)
732-150283RS73103CT-ND - Cut Tape (CT)
732-150283RS73103DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
150283RS73103
Description
LED RED CLEAR 3528 SMD
Detailed Description
Red 620nm LED Indication - Discrete 2.2V 1411 (3528 Metric)
EDA/CAD Models
150283RS73103 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.2V
Mfr
Current - Test
150mA
Wavelength - Peak
629nm
Size / Dimension
3.50mm L x 2.80mm W
Height (Max)
0.85mm