155124RG73200 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 155124RG73200 |
Description | LED GREEN/RED CLEAR 2SMD R/A |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Green, Red 525nm Green, 624nm Red LED Indication - Discrete 3.3V Green, 2V Red 2-SMD, Side View |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 155124RG73200 Models |
Category | Lens Size 2.20mm x 1.00mm |
Mfr | Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.3V Green, 2V Red |
Series | Current - Test 20mA Green, 20mA Red |
Color | Wavelength - Dominant |
Configuration Common Anode | Wavelength - Peak 520nm Green, 632nm Red |
Lens Color Colorless | Package / Case 2-SMD, Side View |
Lens Transparency Clear | Supplier Device Package |
Millicandela Rating | Size / Dimension 3.20mm L x 1.50mm W |
Lens Style Rectangle with Domed Top | Height (Max) 1.00mm |