691368300006B | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 732-4382-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 691368300006B |
Description | TERM BLOCK PLUG 6POS 3.81MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 6 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 691368300006B Models |
Category | Mounting Type Free Hanging (In-Line) |
Manufacturer Würth Elektronik | Current - UL 8 A |
Series | Voltage - UL 300 V |
Number of Positions 6 | Operating Temperature -40°C ~ 115°C |
Positions Per Level 6 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Levels 1 | Wire Strip Length 9mm |
Pitch 0.150" (3.81mm) | Contact Material Steel, Stainless |
Plug Wire Entry 180° | Housing Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
Termination Style Screwless - Leg Spring, Push-In Spring | Insulation Height 0.492" (12.50mm) |