890724429005CS
DigiKey Part Number
732-890724429005CS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
890724429005CS
Description
WCAP-FTDB DC-LINK CAPACITOR (MKP
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 µF Film Capacitor 900V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
EDA/CAD Models
890724429005CS Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
6.7 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Tray
Size / Dimension
2.244" L x 1.378" W (57.00mm x 35.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
2.008" (51.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - DC
900V
Lead Spacing
2.067" (52.50mm)