PGD100PS20C2-8
DigiKey Part Number
1470-PGD100PS20C2-8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PGD100PS20C2-8
Description
100W PD CHARGER C8, USB C CORD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V, 9V, 12V, 15V, 20V 100 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
150mW
Manufacturer
XP Power
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Efficiency
Level VI
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Part Status
Active
Output Connector
USB C Power Delivery (PD)
Region Utilized
International
Cord Length
39" (1.00m)
Form
Desktop (Class II)
Input Connector
IEC 320-C8
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
4.51" L x 2.22" W x 1.26" H (114.6mm x 56.4mm x 32.0mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Approval Agency
AU/NZ, CB, CCC, CE, CSA, EN, UKCA, UL
Voltage - Output
5V, 9V, 12V, 15V, 20V
Standard Number
60601-1; 62368-1
Current - Output (Max)
5A
Base Product Number
Power (Watts)
100 W