PLS6005020
DigiKey Part Number
1470-PLS6005020-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLS6005020
Description
600W PROGRAMMABLE PSU
Customer Reference
Detailed Description
50VDC Output Rack Mount (AC to DC) Power Supply LED 20A Output 600W Features GPIB, LAN Interface, Programmable, Regulated, Remote Control, USB Interface
Category
Number of Characters
16 (2)
Manufacturer
XP Power
Size / Dimension
10.30" L x 8.82" W x 1.73" H (261.6mm x 224.0mm x 43.9mm)
Series
Features
GPIB, LAN Interface, Programmable, Regulated, Remote Control, USB Interface
Packaging
Box
Power (Watts)
600W
Part Status
Active
Accuracy - Voltmeter; Ammeter
0.1% + 25mV; 0.1% + 40mA
Type
Rack Mount (AC to DC)
Voltage Regulation - Line
25mV
Voltage - Supply
100 ~ 240VAC
Voltage Regulation - Load
25mV
Number of Outputs
1
Current Regulation - Line
15mA
Voltage - Output
50VDC
Current Regulation - Load
15mA
Current - Output
20A
Ripple
100mV rms, 100mV p-p