QSB7548S12
DigiKey Part Number
1470-4122-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QSB7548S12
Description
DC DC CONVERTER 12V 75W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 6.25A 18V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QSB7548S12 Models
Category
Power (Watts)
75 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Box
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
86%
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
8-DIP Module
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
6.25A