SRH05S12
DigiKey Part Number
1470-4533-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRH05S12
Description
DC DC CONVERTER 12V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 12V 500mA 17V - 72V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRH05S12 Models
Category
Current - Output (Max)
500mA
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
SCP
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
94%
Type
Linear Regulator Replacement
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
3-SIP Module
Voltage - Input (Min)
17V
Size / Dimension
0.46" L x 0.30" W x 0.40" H (11.7mm x 7.5mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
72V