Image for STR05S12 is not available
STR05S12
DigiKey Part Number
STR05S12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STR05S12
Description
DC DC CONVERTER 12V
Customer Reference
Detailed Description
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 12V 500mA 15V - 32V Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Features
Remote On/Off, SCP
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Packaging
Bulk
Efficiency
94%
Part Status
Last Time Buy
Mounting Type
Surface Mount
Type
Linear Regulator Replacement
Package / Case
10-SMD Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
0.60" L x 0.38" W x 0.36" H (15.3mm x 9.6mm x 9.2mm)
Voltage - Input (Min)
15V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Input (Max)
32V
Approval Agency
CE, UKCA
Voltage - Output 1
Standard Number
61000
Current - Output (Max)
500mA
Base Product Number
Power (Watts)
6 W