XP1504MT
DigiKey Part Number
5048-XP1504MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
5048-XP1504MTCT-ND - Cut Tape (CT)
5048-XP1504MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XP1504MT
Description
FET N-CH 150V 6.3A 15.8A PMPAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 150 V 6.3A (Ta), 15.8A (Tc) 5W (Ta), 31.2W (Tc) Surface Mount 8-PMPAK (5x6)
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
59mOhm @ 9A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
25.6 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
984 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
5W (Ta), 31.2W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
8-PMPAK (5x6)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V