XP60SL115DR
DigiKey Part Number
5048-XP60SL115DR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XP60SL115DR
Description
MOSFET N-CH 600V 28A TO262
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 28A (Tc) 2W (Ta), 178W (Tc) Through Hole TO-262
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
115mOhm @ 9.6A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
145 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5120 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2W (Ta), 178W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-262
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V