AC0603KPX7R9BB104
DigiKey Part Number
13-AC0603KPX7R9BB104TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AC0603KPX7R9BB104CT-ND - Cut Tape (CT)
13-AC0603KPX7R9BB104DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0603KPX7R9BB104
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603
Detailed Description
0.1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
AC0603KPX7R9BB104 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)