CC0402MRX5R6BB105
DigiKey Part Number
311-1732-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-1732-1-ND - Cut Tape (CT)
311-1732-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0402MRX5R6BB105
Description
CAP CER 1UF 10V X5R 0402
Detailed Description
1 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
CC0402MRX5R6BB105 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)