CC0805KKX7R0BB474
DigiKey Part Number
13-CC0805KKX7R0BB474TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0805KKX7R0BB474CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0805KKX7R0BB474DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0805KKX7R0BB474
Description
CAP CER 0.47UF 100V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)