NT0603BRD076K81L
DigiKey Part Number
13-NT0603BRD076K81LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-NT0603BRD076K81LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-NT0603BRD076K81LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NT0603BRD076K81L
Description
RES THIN FILM 0.10% 3/20W 6.81K
Detailed Description
6.81 kOhms ±0.1% 0.15W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)